شنبه ۱۳۹۸/۰۷/۱۳

صبح امروز برگزار شد

سومین دوره آموزش فوریت های پزشکی برای کارکنان آرامستان های قزوین

صبح امروز سومین دوره آموزش فوریت های پزشکی برای کارکنان آرامستان های شهرداری قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری قزوین؛ حامد چیت سازان، کارشناس آموزش مرکز فوریت های پزشکی قزوین در کارگاه آموزشی کارکنان آرامستان ها گفت: آموزش کارکنان برای فوریت های پزشکی در مواقع بحرانی ضرورتی انکارناپذیر است.

وی در خصوص تاریخچه فوریت های پزشکی افزود: فوریت های پزشکی اولین بار در دهه 1960 میلادی و درآمریکای به عنوان یک سیستم امداد رسانی رسمی پایه گذاری شد .

وی ادامه داد: پس از آن با توجه به اهمیت مقوله فوریت های پزشکی و اهمیت امداد رسانی در مواقع مورد نیا ، این سیستم به عنوان یک سیستم رسمی و ضروری در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شد . در ایران سیستم فوریت های پزشکی برای اولین با در سال 1352 پس از وقوع حادثه دردناک فروریختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهر آباد تهران و کشته شدن تعدادی از مسافران وپرسنل برای اولین بار تاسیس شد و پس از آن در سالهای بعد به مرور زمان با توجه به ضرورت وجود سیستم فوریت های پزشکی به صورت سازمان یافته تر و با تجهیزات به روز تر به ارائه خدمات ادامه داد و ایران بعنوان چهارمین کشور دنیا به سیستم فوریت های پزشکی تجهیز شد و بنابراین می توان ادعا کرد ایران یکی از پیش تازان عرصه فوریت های پزشکی در دنیا به شمار می آید .

کارشناس آموزش مرکز فوریت های پزشکی قزوین بیان کرد: فوریت های پزشکی و اهمیت آن اهمیت فوریت های پزشکی امروزه با روند رو به رشد مرگ و میر در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی، سوانح رانندگی، فراوانی حوادث و بلایای غیر مترقبه طبیعی و غیر طبیعی فوریت های اورژانس یکی از حیاتی ترین سیستم های مورد نیاز هر جامعه به شمار می آید و باتوجه به اهمیت زیاد سیستم فوریت های پزشکی یکی از اساسی ترین نیازهای نظام سلامت جامعه تربیت افرادی با توانایی‌ها و صلاحیت‌های علمی و عملی ویژه است تا با آمادگی کامل در حساس‌ترین لحظات به یاری دردمندان بشتابند.

چیت سازان ادامه داد: با توجه به رشد روز افزون جمعیت در کلیه مناطق دنیا و نیاز روز افزون به افزایش میزان خدمات فوریت های پزشکی ، استفاده از نیرو های کارآمد زبده می توانند تا حدودی از میزان اتلاف وقت ، انرژی و هزینه بکاهد . با توجه به محدودیت امکانات با به کارگیری افراد دوره دیده با تجربه و تخصص مناسب می توان از بسیاری اقدامات غیر ضرروری و صرف هزینه و انرژی جلوگیری کرد . برای مثال با استفاده از اپراتورهای متخصص که وظیفه پاسخگویی به تماس های دریافتی را به عهده دارند در بسیاری موارد می توان با ارائه راهنمایی ها لازم از اعزام بی مورد آمبولانس و نیروهای فوریتهای پزشکی به مکان جلوگیری به عمل آورد و یا در موارد بسیار حساس با ارائه راه کار ها و راهنمایی های موثر تا رسیدن نیروهای فوریت های پزشکی در محل وقوع حادثه از بروز حوادث ناگوار جلوگیری به عمل آورد .

وی اظهار کرد: بنابراین وظیفه فوریت های پزشکی تنها اعزام نیرو و تجهیزات به محل وقوع حادثه نیست در بسیاری از موارد فوریت های پزشکی با ارائه راهنمایی و راهکار های درمانی مناسب می تواند از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند . آموزش دوره فوریت های پزشکی دوره های آموزشی فوریت های پزشکی دوره های آموزشی فوریت های پزشکی دوره های آموزشی تخصصی هستند که با پیشنیاز های خاص و تحت نظارت مراجع ذیصلاح برگزار خواهند شد .

پایان پیام

 

تصاویر مرتبط